Winners - Salt City Brew Club Annual Competition

Table 1: Light Lager (11 entries)

Pl.Brewer(s)Entry NameStyleClub
1stJohn LeeSploot Czech Premium Pale LagerSaratoga Thoroughbrews
2ndJacob Skeval190 WheatAmerican Wheat BeerSalt City Brew club
3rdScott BeattieLittle Orange SpiderAmerican Wheat BeerFinger Lakes Fermentation League

Table 2: German Malty & Bitter (10 entries)

Pl.Brewer(s)Entry NameStyleClub
1stSteven LandgrenDunkel Und MalzigMunich DunkelUpstate NY Homebrewers Association
2ndSteven LandgrenZu Hupfen Fur BobGerman PilsUpstate NY Homebrewers Association
3rdRob SellsMein WeissbierWeissbierCrooked Lamp Post Brewing

Table 3: American Ale (12 entries)

Pl.Brewer(s)Entry NameStyleClub
1stKen HughesHug's Pale AleAmerican Pale Ale 
2ndCraig SherwoodMo'SecretAmerican Pale AleUNYHA
3rdWayne ChaseHorse MeatAmerican Pale AleSalt City Brew Club

Table 4: British, Scotish & Irish (12 entries)

Pl.Brewer(s)Entry NameStyleClub
1stPatrick DebarrScottish ExportScottish ExportSalt City Brew Club
2ndNick GratchRed RisingIrish Red AleSalt City Brew Club
3rdScott GebaESBStrong Bitter 

Table 5: Stout / Porter (6 entries)

Pl.Brewer(s)Entry NameStyleClub
1stPeter WoodworthFour Clover Milk StoutSweet StoutSalt City Brew Club
2ndTim BergstresserNibulousSweet Stout 
3rdNick GratchJava FuryAmerican StoutSalt City Brew Club

Table 6: Strong British and American Ales (8 entries)

Pl.Brewer(s)Entry NameStyleClub
1stAustin GeorgeEnglish Strong AleEnglish Strong AleSalt City Brew Club
2ndWilliam Ihburg Line-Stepper Double IPA 
3rdAngelo CantelloDouble IPADouble IPASalt City Brew

Table 7: IPA (10 entries)

Pl.Brewer(s)Entry NameStyleClub
1stPatrick DebarrHop Till You DropAmerican IPASalt City Brew Club
2ndJonathan RobertsBlack LabelAmerican IPASalt City Brew Club
3rdNick GratchNew England Road TripAmerican IPASalt City Brew Club

Table 8: Specialty IPA (8 entries)

Pl.Brewer(s)Entry NameStyleClub
1stAndrew BrooksRyenapple ExpressSpecialty IPA 
2ndJacob SkevalNew England Pale AleSpecialty IPASalt City Brew club
3rdJason BrewsterMunich IpaSpecialty IPA 

Table 9: Belgian (5 entries)

Pl.Brewer(s)Entry NameStyleClub
1stJohn SullivanEn Garde!Biere de Garde 
2ndRob SellsSaison De Ete'SaisonCrooked Lamp Post Brewing
3rdWayne ChaseLucky Seven SaisonSaisonSalt City Brew Club

Table 10: Historical / Specialty (7 entries)

Pl.Brewer(s)Entry NameStyleClub
1stSteven LandgrenZu Salzig Fur BobHistorical BeerUpstate NY Homebrewers Association
2ndLuke SoposkiThe Future Of HistoryHistorical BeerDayton Regional Area Fermentation Technologists (DRAFT)
3rdStephen WilsonStrawberry Habanero MildMixed-Style BeerSalt City Brew Club

Table 11: Smoke & Oak (6 entries)

Pl.Brewer(s)Entry NameStyleClub
1stWilliam GardinerOld BungSpecialty Wood-Aged BeerUNYHA
2ndJohn LeeAdmiral VasilySpecialty Wood-Aged BeerSaratoga Thoroughbrews
3rdLuke SoposkiVom FeurerRauchbierDayton Regional Area Fermentation Technologists (DRAFT)

Table 12: Mead / Cider (7 entries)

Pl.Brewer(s)Entry NameStyleClub
1stSteven Hyde2016 Sparkling CiderNew World CiderSalt City Brew Club
2ndSteven LandgrenGrandma Jeans' Cranberry Relish #2MelomelUpstate NY Homebrewers Association
3rdThomas MoserApple Pie CyserFruit and Spice MeadSalt City Brew

Table 13: Fruit/Spice/Veg (12 entries)

Pl.Brewer(s)Entry NameStyleClub
1stWilliam GardinerMoleSpice, Herb, or Vegetable BeerUNYHA
2ndCraig SherwoodRubusFruit BeerUNYHA
3rdAndrew BrooksKaydeneFruit Beer 

Table 14: Sour (7 entries)

Pl.Brewer(s)Entry NameStyleClub
1stAustin GeorgeSolera De OroMixed Fermentation Sour BeerSalt City Brew Club
2ndSteven LandgrenZu Sauer Fur BobBerliner WeisseUpstate NY Homebrewers Association
3rdWayne ChaseBelgian Brown SourBrett BeerSalt City Brew Club