There were 121 entries judged and 57 registered participants, judges, and stewards.

Best of Show Winners

Best of Show – Beer

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stSteven Landgren
Co-Brewer: Peter Leas And Michael Aronson
Zu Salzig Fur Bob27A: Historical BeerUpstate NY Homebrewers Association
3rdWilliam GardinerMole30A: Spice, Herb, or Vegetable BeerUNYHA

Best of Show – Cider

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
2ndSteven Hyde2016 Sparkling CiderC1A: New World CiderSalt City Brew Club

Winning Entries

Table 1: Light Lager (11 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJohn LeeSploot 3B: Czech Premium Pale Lager
2ndJacob Skeval
Co-Brewer: David Skeval
190 Wheat1D: American Wheat Beer
3rdScott BeattieLittle Orange Spider1D: American Wheat Beer

Table 2: German Malty & Bitter (10 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stSteven Landgren
Co-Brewer: Ray Wartinger, Peter Leas, Steve Tryon And Jennifer Sahrle
Dunkel Und Malzig8A: Munich Dunkel
2ndSteven Landgren
Co-Brewer: Peter Leas
Zu Hupfen Fur Bob5D: German Pils
3rdRob SellsMein Weissbier10A: Weissbier

Table 3: American Ale (12 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stKen HughesHug's Pale Ale18B: American Pale Ale
2ndCraig SherwoodMo'Secret18B: American Pale Ale
3rdWayne Chase
Co-Brewer: Mike Headd
Horse Meat18B: American Pale Ale

Table 4: British, Scotish & Irish (12 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stPatrick DebarrScottish Export14C: Scottish Export
2ndNick Gratch
Co-Brewer: Jon Roberts
Red Rising15A: Irish Red Ale
3rdScott GebaESB11C: Strong Bitter

Table 5: Stout / Porter (6 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stPeter WoodworthFour Clover Milk Stout16A: Sweet Stout
2ndTim BergstresserNibulous16A: Sweet Stout
3rdNick Gratch
Co-Brewer: Jon Roberts
Java Fury20B: American Stout

Table 6: Strong British and American Ales (8 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stAustin George
Co-Brewer: Jacob Skeval
English Strong Ale17A: English Strong Ale
2ndWilliam Ihburg Line-Stepper 22A: Double IPA
3rdAngelo Cantello
Co-Brewer: Joshua Cantello
Double IPA22A: Double IPA

Table 7: IPA (10 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stPatrick DebarrHop Till You Drop21A: American IPA
2ndJonathan Roberts
Co-Brewer: Nick Gratch
Black Label21A: American IPA
3rdNick Gratch
Co-Brewer: Jon Roberts
New England Road Trip21A: American IPA

Table 8: Specialty IPA (8 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stAndrew Brooks
Co-Brewer: Patricia Brooks
Ryenapple Express21B: Specialty IPA
2ndJacob Skeval
Co-Brewer: David Skeval
New England Pale Ale21B: Specialty IPA
3rdJason BrewsterMunich Ipa21B: Specialty IPA

Table 9: Belgian (5 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJohn SullivanEn Garde!24C: Biere de Garde
2ndRob SellsSaison De Ete'25B: Saison
3rdWayne ChaseLucky Seven Saison25B: Saison

Table 10: Historical / Specialty (7 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stSteven Landgren
Co-Brewer: Peter Leas And Michael Aronson
Zu Salzig Fur Bob27A: Historical Beer
2ndLuke SoposkiThe Future Of History27A: Historical Beer
3rdStephen WilsonStrawberry Habanero Mild34B: Mixed-Style Beer

Table 11: Smoke & Oak (6 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stWilliam GardinerOld Bung33B: Specialty Wood-Aged Beer
2ndJohn LeeAdmiral Vasily33B: Specialty Wood-Aged Beer
3rdLuke SoposkiVom Feurer6B: Rauchbier

Table 12: Mead / Cider (7 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stSteven Hyde2016 Sparkling CiderC1A: New World Cider
2ndSteven LandgrenGrandma Jeans' Cranberry Relish #2M2E: Melomel
3rdThomas MoserApple Pie CyserM3A: Fruit and Spice Mead

Table 13: Fruit/Spice/Veg (12 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stWilliam GardinerMole30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer
2ndCraig SherwoodRubus29A: Fruit Beer
3rdAndrew Brooks
Co-Brewer: Patricia Brooks
Kaydene29A: Fruit Beer

Table 14: Sour (7 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stAustin GeorgeSolera De Oro28B: Mixed Fermentation Sour Beer
2ndSteven Landgren
Co-Brewer: Peter Leas, Matt Killeen, Dan & Cathy Kingsley And Mark & Gail Hall
Zu Sauer Fur Bob23A: Berliner Weisse
3rdWayne ChaseBelgian Brown Sour28A: Brett Beer